“Башкими” шокира “Рилски спортист” и се класира за финала на Балканската лига

Баскетболистите на “Башкими” изиграха мача на живота си и поднесоха най-голямата изненада в тазгодишното издание на Балканската лига. Косоварите надвиха в изключително драматичен мач домакина на финалната четворка “Рилски спортист” със 72:71 и утре ще спорят във финала на надпреварата с тима на “Левски Лукойл”, отстранил по-рано днес “Блокотехна” /Гевгелия, Македония/ в също много оспорван двубой с 85:81.
Самоковци излязоха силно пренавити на паркета и това им изигра лоша шега. Нервността в играта им си пролича особено ясно при едно единоборство на Дерек Райт с противников състезател, при което американецът реагира гневно, а веднага след това пропусна от наказателната линия и направи набързо две лични нарушения. Гостите постепенно усетиха колебанията на своя съперник и набраха самочувствие, което се отрази във временния резултат след първата част – 24:14 в тяхна полза. Последваха най-силните минути за “Рилски” в двубоя и въпреки неориентираната игра на Димитър Маринчешки домакините успяха да излязат напред на полувремето при 35:34. До края на мача нито един от двата тима не можа да се откъсне в резултата и играта вървеше кош за кош. В последните минути “Башкими” заложи на зонова защита и домакините изстреляха поне десетина пъти топката от зоната за три точки, но така и не успяха да вкарат нито веднъж. В тези моменти играчите в бяло-син спортен екип играха доста сковано, не се движеха достатъчно и въобще не приличаха на себе си. Все пак капитанът Йордан Бозов пое нещата в свои ръце и изведе отбора си напред в резултата за 71:70 след пробив в типичния си стил. Съставът от Призрен изцеди часовника в последното си нападение, като 3 сек. преди края Арън Мос бе фаулиран. Янкито реализира и двата наказателни удара и донесе неочаквания, но напълно заслужен успех за своя тим.
“Рилски” може само да съжалява, че след като цял сезон се движеше в челото на Балканската лига, а дори завърши редовния сезон като лидер, няма да има възможността да спори за трофея пред своята публика. Утре възпитаниците на Людмил Хаджисотиров излизат в спор за бронза срещу “Блокотехна” в 15 ч. Финалът между “Башкими” и “Левски Лукойл” пък е насрочен за 18 ч.
Травис Тейлър изигра много силен мач и завърши с дабъл-дабъл от 19 борби/!/ и 14 т. Златин Георгиев също бе близо до дабъл-дабъл с 18 пункта и 9 борби. Капитанът Йордан Бозов пък реализира 17 т. За съжаление, останалите играчи сякаш прегоряха и не можаха да разкрият потенциала си.
“Рилски спортист”: Георгиев 18, Джетър 6, Райт 6, Маринов 5, Равънел 1 /Бозов 17, Тейлър 14, Маринчешки 4, Иванов/.