Други, Новини, Спорт, Шарен свят

„Хюндай” плува в… язовира

На родна земя N line версията на популярния Hyundai Tucson дефилира в парк „Иструм” /покрай шосето за Ихтиман, близо до Ново село/ като официален превозвач на българския джет ски тим към Федерацията по водомоторен спорт. Мощният модел цяла година ще атакува пясъци, крайбрежни ивици и плажове като верен партньор на родния водомоторен спорт.
В невероятните възможности на машината се увери и многохилядната публика на джет стартовете на яз. „Искър“ на 6, 7 и 8 септември. Екшън изпълнения в стил  4 х 4 със супер модела по пясъчен терен демонстрира известният състезател по оф-роуд от близкото минало Тодор Христов.
„По вода“ потегли и бензиновият двигател на Tucson N-line в луксозно оборудване. Качен на подвижна платформа, бензиновият Hyundai Tucson стигна състезателната зона, оградена от 27 шамандури и така стана част от най-атрактивата дисциплана – слалом „Майсторски клас“.
С нощно светлинно шоу завърши първият състезателен ден от Европейската джет ски купа София 2019 във водите на язовира. Представители на Столична община наградиха първите победители в битката на 67 участници от 6 държави.
В съботната утрин, на 7 септември, наблюдавахме два манша, в които последователно стартираха участниците в класовете „Деца“, „Жени“, „Експерт” до 230 конски сили, “Екперт“ до 300 к. с., „Про Ам“ и кралският „Про Джи Пи клас” с позволен тунинг над 500 к. с.
Коментатор и директор на джет купа „София” бе известният в миналото състезател  Кристиян Киров, носител наевропейски, балкански и републикански титли, както и на бронзово отличие от световно първенство.
В конкуренцията на отлично подготвени състезатели от Гърция, Турция, Сърбия, Унгария, Румъния и Кипър нашите очаквания за победа се свързваха с имената на Марио Михалев (прав джет) и Христо Щърбанов в „Про Ам” класа (седнал джет), както и с едва 16-годишния Алекс Петров, който вече се състезава при мъжете и има участия в европейско и в световно първенство.
Сред участниците в клас „Експерт“ в кат. от 300 до 500 к. с. бе Енрико Дунев, син на известният състезател по автомобилизъм Румен Дунев и на шампионката по конен спорт Катя Дунева.
Програмата продължи с квалификации, а по-късно започнаха и сериите на слалом с пряко отстраняване. Победителите бяха наградени от Анатоли Илиев, представител на Столична община и организационен секретар на „София – Европейска столица на спорта“, която бе съорганизатор на атрактивната изява.
След като тъмнината покри водите на язовира стартира и уникалното светлинно и майсторско шоу с джетове и флйтбордъри под съпровода на пищна заря.
В категория „Жени Експерт“ в „Мото 1” и „Мото 2” победи Теа Щърбанова, която е със самоковско потекло, със 120 точки, следвана от Магдалена Щърбанова – 106, и Ива Найденова – 91 т. В категория „Жени“ – до 1100 куб. см, над всички и в „Мото 1”, и в „Мото 2” бе Димана Михалева със 120 т. След двата манша втора се нареди Божолина Христова със 106 т., а трета – Маги Щърбанова с 96 т.
В категория „Джуниър” – до 1100 куб. см,  шампион и в „Мото 1”, и в „Мото 2” стана Антон Горещилов със 120 т. Томас Владимиров бе втори с 96 т., а третото място си разделиха самоковецът Сотир Велчев, който направи своя дебют, и Димана Михалева с по 92 т.
При „правите джетове“ най-добре се представиха Александър Петров, Христо Вълков и Антонио Гатсула. В категорията до 300 коня първото място си разделиха Валери Михалев и Валентин Захариев, а трети остана  Йордан Йорданов. При „Експерт“ – 180 к. с., Никос Мезитис от Гърция – 120 т., се наложи над Георги Георгиев и Огнян Георгиев, постигнали по 101 т.
В свободния стил най-силни бяха чуждестранните състезатели Дени Делиман, Прокопис Казакиоис и Антонио Гатсула.
В неделя се състояха най-горещите надпревари. При децата в клас „Джуниър” почетната стълбица оглави Антон Горещилов. В категория „Експерт” при дамите шампионка стана Теа Щърбанова. В Кралския клас, където се пришпорват най-силните машини, до последните метри с пълна газ се преследваха Никос Флорос от Гърция и Марио Михалев. Българинът водеше в повечето обиколки, но опитът на Никос си каза думата и той достигна пръв финала. С тактически правилно каране друг представител на южната ни съседка – Янис Лемпесис, си осигури титлата в най-тежкия клас, изпреварвайки Никос Флорос. Марио Михалев остана трети.
В свободния стил маншовете спечели Дени Денилам, който и през двата дни водеше в класирането, а зрителите ще го запомнят и с атрактивните му салта.
Състезанията бяха валидни и за националния шампионат.
Купите на шампионите и техните подгласници връчи кметът на Самоковска община Владимир Георгиев, в чието лице организаторите изразиха и признание на Общината за оказаната подкрепа.