15-годишната самоковка Лия Ангелова игра в Шампионската лига по футбол за жени с тима на НСА

Едва 15-годишната самоковка Лия Ангелова изживява своята футболна приказка през последните няколко месеца. В този период тя започна да тренира в школата на Националната спортна академия „Васил Левски”, моментално се превърна в голмайстор на отбора до 16-годишна възраст, а след това получи и повиквателна за националния отбор за девойки до 17 г.
Но, както се казва, това не е всичко. Добрите изяви на родената на 11 декември 2002 г. спортистка й отредиха място в женския състав на НСА, който е най-добрият представителен тим в България и е 15-кратен шампион на страната, като има и 16 титли от турнира за Купата на България.
След двуседмичен подготвителен лагер Лия бе включена в състава на тима за поредното му участие в квалификационните групи на Шампионската лига – най-силният европейски клубен турнир. Така в началото на август Ангелова и нейните съотборнички заминаха за гр. Каунас в Литва, където НСА трябваше да изиграе между 6 и 14 август три срещи.
Възпитаничките на наставничката Станислава Цекова започнаха с класически успех с 3:0 срещу исландския „Стреймур” в мач, който самоковката Ангелова ще помни завинаги. Тя влезе в игра 20 минути преди края, като по този начин дебютира не само в Шампионската лига, но и в женския футбол като цяло. В следващия двубой българките отстъпиха на финландския „Хонка” с 0:5, а Лия бе на терена цели 70 минути, тъй като се наложи да замени контузена съотборничка. Със сърцатата си игра къдрокосото момиче впечатлило представителите на УЕФА, които останали учудени от неговата работоспособност. В последния мач домакините от „Гинтра”, завършили вече наравно с „Хонка”, търсели изразителна победа над НСА и в крайна сметка я постигнали с девет безответни попадения. В този мач Лия е влязла като смяна в последните 15 минути.
„Изживяването да стъпиш на терена с толкова много доказани жени, които играят футбол на професионално ниво, е наистина уникално”, вдъхновена бе след прибирането си в България Лия. Тя сподели, че има голяма разлика между футбола в отделните държави. „Ние залагаме повече на техниката и на играта с топка, докато особено финландките разчитаха много на здравата си физика”, обобщи нашето момиче. Литовките от „Гинтра” пък били много бързи и явно не случайно са стигнали до 1/8-финалите в миналогодишното издание на надпреварата, където отпаднали от испанския колос „Барселона”.
Лия Ангелова започва да се занимава с футбол в школата на Димчо Маринов в родния си град. В началото, преди да се съберат достатъчно момичета, се налага тя да тренира с представителите на силния пол. През призмата на времето нападателката отбелязва, че това е било от голяма полза за нея, тъй като от малка свикнала да се бори с физически по-силни опоненти. Виждайки неоспоримата класа на своята състезателка, Маринов се свързва с НСА, където има познати, и праща Лия на проби. Както се досещате, тя веднага е одобрена и започва да тренира с момичетата до 16 г.
Самоковката пасва като дялан камък в схемата на треньорката Божия Ноева и още в дебютния си двубой срещу „Гунди” /Плевен/ навръх Деня на труда 1 май отбелязва и двата гола за успеха на своя тим с 2:1. По-късно Ангелова бележи два пъти и на „Севлиево Лейдис”, а първият й хеттрик идва при изразителния успех със 7:0 срещу тима на „Светкавица” /Градежница/. Така, макар и с мач по-малко, Лия става голмайстор № 1 за своя тим.
„Всичко стана много бързо”, коментира с усмивка Ангелова по повод наистина светкавичното си развитие. Тъй като е все още ученичка /наесен ще бъде десетокласничка в ПГ „Константин Фотинов”/, участието й в тренировъчния процес е силно затруднено. Налага се родителите й да я карат за тренировки до София три пъти седмично. А когато това е невъзможно – през учебния период, лъчезарното момиче тренира със своите съотборнички само през почивните дни. В останалото време обаче тя не губи форма, а рита в школата на своя откривател Димчо Маринов, където вече се наблюдава засилен интерес към женския футбол.
Предстои да видим как ще се развие футболната одисея на Лия Ангелова, но е радващо, че все още има за разказване подобни приказки от реалния живот.

Делян Василев

Можете да харесате

+ There are no comments

Add yours

*