„Балкан“ прекъсна успешната серия на „Рилски спортист“

„Рилски спортист“ загуби със 79:86 гостуването си на „Балкан“ на 31 март в двубой от 5-ия кръг на Първата шестица в Националната баскетболна лига. По този начин ботевградчани прекъснаха страхотната серия от 15 последователни победи на самоковския състав, който остава на второто място в класирането с един успех по-малко от лидера „Черноморец“. „Зелените“ пък се утвърдиха на четвъртата позиция с изоставане от две победи зад третия „Спартак“ (Плевен). Пети в подреждането е ЦСКА, а шестото място заема „Черно море“.
Началото на мача в Ботевград предложи истинско зрелище за 500-те зрители в залата. Двата тима заложиха на шеметно темпо и играеха със сходна успеваемост при своите нападения. Само една точка раздели отборите на полувремето, когато „Рилски“ имаше минимална преднина при 46:45. Нашите момчета запазиха аванса си и след паузата, но той продължаваше да бъде в рамките на едно владение на топката. Това вдъхна кураж на домакините, които затегнаха редиците в последната четвърт на срещата и с хладнокръвна игра стигнаха до важен успех с 86:79.
Капитанът на „Балкан“ Димитър Димитров поведе своите съотборници към победата с 26 точки. Бившият състезател на „Рилски“ Йордан Минчев също се отличи с 19 точки, а 12 и 11 добавиха съответно Сюприйм Хана и Ерик Адамс.
Гардът Майкълин Скот изигра силен мач за самоковския състав и завърши с дабъл-дабъл от 17 точки и 10 асистенции. Американецът получи подкрепа най-вече от Алекс Симеонов, който също стигна до кота 17, докато Алан Арнет и Джо Лоусън записаха на сметката си съответно 10 и 9 точки.
„Поздравявам „Балкан“ за победата, те взеха правилните решения във важните моменти. Минута и 15 секунди преди края мачът беше равен, психологическото предимство бе на наша страна. Имахме 3 фаула, можеше да направим още един, но не си използвахме личните нарушения във важните моменти и това ни коства мача“, сподели след срещата треньорът на самоковци Любомир Киров. Той разкри, че Чавдар Костов е боледувал през последните дни и затова е получил по-малко игрови минути.
„Балкан“: Димитър Димитров 26, Йордан Минчев 19, Сюприйм Хана 12, Илиян Пищиков 8, Николай Грозев 4 (Ерик Адамс 11, Майки Диксън 3, Мартин Сотиров 2, Георги Герганов 1, Иво Корестилов).
„Рилски спортист“: Майкълин Скот 17, Алекс Симеонов 17, Мирослав Васов 8, Джон Флорвиъс 8, Крис Минков (Алан Арнет 10, Джо Лоусън 9, Деян Карамфилов 6, Христо Бъчков 2, Чавдар Костов 2, Васил Попов).
В следващия кръг „Рилски спортист“ излиза в директен сблъсък за първото място с „Чепноморец“ в Бургас на 7 април.