Бихме „Кожув” и излязохме първи в Балканската лига

Снимка: Ивайло Андреев

БК „Рилски спортист” посреща гранда „Левски” в голямото дерби на 5-ия кръг в Националната баскетболна лига. Двубоят е в събота, 17 ноември, от 17 ч. в „Арена Самоков”.
Букмейкър № 1 в света Sportingbet дава съвсем леко предимство на гостите от София, явно повлиян от силните игри на самоковци в последните три седмици.
Почти всяко гостуване на „сините” в града ни се превръща в кошмар за тях, като в повечето случаи подопечните на Константин Папазов са си тръгвали с наведени глави. Сега всички се надяват традицията да се спази.
Във временното класиране тимът ни е 6-и, докато софиянци са втори, непосредствено зад неизменния шампион през последните години у нас „Лукойл Академик”. През седмицата столичани също имаха мач в Балканската лига, те загубиха с 80:87 от македонския „Куманово” като гост. Това бе първото им поражение в надпреварата.
Успехът на нашите момчета над КК „Кожув” в Балканската лига на 13 ноември ги изстреля на върха в група „В”. Двубоят ще се запомни с пороя от грешки през цялото време, като само през първите 20 минути те бяха 28 – по 14 за двата отбора. До почивката възпитаниците на Росен Барчовски водеха само с 6 точки – 38:32, но след това вдигнаха оборотите и в края на третата четвърт поведоха с 11 точки – 60:49. В тези минути над всички бе плеймейкърът Тери Смит, който реализира няколко важни коша. Малко по-късно бе фиксирана и най-голямата разлика в мача /69:49/ след тройка на Бранко Миркович.
В заключителните минути съставът от Гевгелия пробва да навакса изоставането си със стрелби от далечно разстояние, но в повечето случаи те се оказваха неуспешни.
Най-резултатен за „Рилски” бе Бранко Миркович с 16 точки. С по 12 завършиха Тери Смит и Бракстън Дюпри.
„Направихме страшно много грешки в хода на срещата, беше ни трудно с тези нови топки. Трябва да коригираме нещата. Все пак победа с 20 точки разлика в международен мач не е малко. Това е още една крачка напред за отбора”, сподели след края на срещата старшията Барчовски.

1. Р. спортист 3:1 7
2. КК Кожув 2:3 7
3. Теодо 3:0 6
4. Кавала 2:2 6
5. ОКК Белград 0:4 4