БК “Рилски спортист” с девета поредна победа във всички турнири

Снимка: Национална Баскетболна Лига / National Basketball League

Баскетболистите на “Рилски спортист” продължиха победния си ход след успех с 89:82 при гостуването си на “Ямбол” на 19 март. Това бе шеста поредна победа за самоковския клуб над този съперник и общо девета поредна във всички турнири. В тази серия влиза триумфа за Купата на България, успеха над “Киев” в турнира за Купата на ФИБА Европа, както и спечелените последни пет мача в Националната баскетболна лига.
Емоционалното и физическо изтощение на самоковските баскетболисти след спечелената Купа на България си пролича в първия шампионатен двубой след този турнир. Домакините пък продължиха с възходящото си представяне след като изненадаха “Берое” за Купата, а впоследствие дадоха отпор и на “Левски Лукойл” на полуфиналите. Това вдъхна необходимата увереност на “Ямбол” и възпитаниците на треньора Тони Дечев изиграха напълно равностойно първо полувреме (46:48). Нещо повече – ямболии натрупаха аванс от 9 точки в средата на третата част. Лидерите в класирането обаче запазиха самообладание и си върнаха преднината още преди края на този период. Гостите изиграха умно и последните 10 минути, за да се поздравят с крайния успех с 89:82.
Избраният за най-добър играч на турнира за Купата Николас Карвачо изпъкна с пореден дабъл-дабъл от 14 точки и 12 борби. Гардът Брендън Браун бе най-резултатен с 20 точки, а по 14 добавиха Павлин Иванов и Тихомир Желев.
“Рилски спортист”: Брендън Браун 20 + 5 асистенции, Николас Карвачо 14 + 12 борби, Павлин Иванов 14, Тихомир Желев 14, Алекс Симеонов 5 (Златин Георгиев 8, Мирослав Васов 5, Деян Карамфилов 5, Трей Портър 4).
Андрей Иванов изигра впечатляващ мач за “Ямбол” и завърши с дабъл-дабъл от 20 точки и 14 борби. Евгени Василев и Ерик МакГил добавиха по 18, а с 16 приключи Уили Атуд. Самоковецът в редиците на домакините Дарин Иванов пък се отчете с 8 пункта.
“Ямбол”: Андрей Иванов 20 + 14 борби, Евгени Василев 18, Ерик МакГил 18, Уили Атуд 16, Дарин Иванов 8 (Александър Матушев 2, Кръстан Кръстанов, Стоян Петков, Георги Герганов).
Сега пред “Рилски спортист” предстои огромно предизвикателство в лицето на “Парма” (Перм). Двубоят с изключително класния руски тим ще се състои на 23 март в “Арена Ботевград”, която е домакин на един от т. нар. балони от осминафиналите на турнира за Купата на ФИБА Европа.