Други, Новини, Спорт

Български триумф на европейския шампионат по мотокрос на мотополигон „Ридо”

Снимка: Пламен Лобутов

Въпреки дъжда много зрители останаха докрай, за да наблюдават битката на състезателите от четвъртия кръг на BMU Европейски шампионат, състоял се 2 юни на мотополигон „Ридо”.
При трудни условия в неделния ден пилотите се бориха с всички сили, за да постигнат максимални резултати в двата манша на различните класове.
При МХ 65 двойна победа записа Мирослав Димитров („Марица рейсинг тим”, КТМ, 50 точки), който от старта до финала бе над всички. На почетната стълбичка се качиха още Йоан Чуждея (Румъния, „Ямаха”, 42 т.) и Венцислав Тошев („МСК Севлиево”, КТМ, 42 т.). Двамата си размениха по едно второ и трето място, но заради по-предното класиране във втория манш румънецът стана втори в крайното подреждане.
Християн Георгиев („Пловдив мотор спорт”, КТМ) бе над всички в клас МХ 85 с 50 т. Втори финишира Виктор Бориславов („Мотоспорт Варна”, КТМ, 42 т.), а трети – Мариус Поповичи (Румъния, „Ямаха”, 40 т.).
Безапелационен бе Майкъл Иванов („Тексим мотор спорт”, КТМ, 50 т.) в клас МХ 2. Бурно аплодиран от публиката, той и в двата старта имаше по около минута преднина пред останалите състезатели. Жулиан Георгиев („Kippen МХ рейсинг тим”, „Кавазаки”) остана втори с 44 т., а Кристиян Иванов („НСА Моторспорт”, КТМ) се нареди трети с 40 т.
И в клас МХ1 зрителите станаха свидетели на двойна победа. Записа я Любомир Васев („Тексим мотор спорт”, „Ямаха”, 50 т.), изпреварил Георги Гочев („МСК Девня Марцианопол”, КТМ) с 42 т. и кипъреца Христос Цангарас с 40 т.
МХ/МХ 40: тук 39 пилоти караха в двата класа, като в първите пет обиколки колоната водеше Юлиян Райчев („Панчо рейсинг тим”, „Кавазаки”), но след падане и инцидент с Григор Царев („Джей Ар Си”, КТМ) от ситуацията се възползва Мартин Тодоров („М6 Ямаха рейсинг тим”, „Ямаха”), който остана лидер до края. За класирането в клас МХ Царев бе първи с 50 т., следван от Маринос Цангарас (Кипър, „Хонда”, 44 т.) и от  Велик Кличуров („МСК Калабак 1969”, „Кавазаки”, 40 т.). Мартин Тодоров спечели с 50 т. крайната победа в клас МХ 40, а на подиума се качиха още Юлиян Райчев (44 т.) и румънецът Йонут Кояну (40 т.).
В отборното класиране България убедително зае челното място със 125 т., а нейни подгласници станаха Румъния с 90 т. и Кипър с 84 т. Общо 101 пилоти от Румъния, Турция, Кипър, Гърция, Македония и България участваха в надпреварата. Трасето бе отлично подготвено.
По традиция състезанието бе посветено на паметта на легендата Георги Янакиев – дългогодишен спортен деятел и почетен гражданин на Самоков.
Надпреварата бе официално открита от председателя на Организационния комитет на „Гран при България” Румен Петков и от кмета Владимир Георгиев. Съпругата на Георги Янакиев – Евка, и синът им Георги Янакиев изразиха своето признание към Българската федерация по мотоциклетизъм за доброто отношение към паметта на техния съпруг и баща.
Следващият кръг от шампионата ще се състои на 7 и 8 септември в Троян.