Велик Краси Анев превзе европейския връх в Беларус!!!

Снимка: Андрей Иванов, архив

Красимир Анев спечели индивидуалната надпревара на 20 км на европейското първенство в Беларус и пренаписа историята на родния биатлон! Спортист № 1 на Самоков за 2017 и 2018 г. триумфира по-рано днес на трасето в олимпийския център Раубичи край Минск и така добави единственото отличие от шампионати на Стария континент, което му липсваше – златното! Анев повтори и успеха си от европейското първенство за младежи от 2007 г. в Банско, когато също покори европейския връх в индивидуалната дисциплина!
В сегашния старт Краси използва най-силното си оръжие – точната стрелба. 31-годишният състезател повали 19 от 20-те мишени, като в това отношение той имаше най-добър процент заедно с украинеца Антон Дудченко, който обаче се нареди едва 26-и. Надпреварата бе изключително напрегната и до последно не се знаеше кой ще бъде победител. До последната четвърта стрелба колоната водеше олимпийския и световен шампион от Норвегия Тарей Бьо. Братът на лидера в генералното класиране за Световната купа – Йоханес Бьо, обаче направи две грешки на рубежа и с общо 3 неточни изстрела завърши с изоставане от 3.7 секунди зад българския герой. Големи шансове за първата позиция до последно имаше и още един норвежец – изненадата Ендре Стрьомсхайм. 21-годишният младок също не издържа на напрежението и допусна грешка в последната си стрелба и с 18 от 20 повалени мишени завърши на трето място на 11.1 сек. зад Анев. Още 11 секунди зад Стрьомсхайм пък се нареди известният чех Ондрей Моравец /2 грешки/, който също е носител на медали от Олимпийски игри, а освен това има и една световна титла в кариерата си. Другите биатлонисти останаха далеч зад нашето „златно” момче, като от петия – руснака Матвей Елисеев, натам изоставането вече беше над 1.30 мин.
От българските участници най-добре след Краси Анев се представи Владимир Илиев, който с 6 пропуска в стрелбата зае 23-ата позиция. Антон Синапов завърши 51-и със същия брой неточни изстрели, а Димитър Герджиков се отказа след втората стрелба, когато бе улучил едва 3 от 10-те мишени до този момент.