Голям “Рилски спортист” срази “Левски Лукойл” в драма със 78:77 и изравни серията!

Баскетболът е непредвидима игра и всяка секунда е ценна. Това се доказа и в днешния мач между “Левски Лукойл” и “Рилски спортист”, в който гостите победиха със 78:77 и изравниха на 1:1 успеха полуфиналната серия от плейофите в Националната баскетболна лига.
Самоковци показаха коренно различно лице от първия мач в понеделник. Те започнаха двубоя в отлично темпо и дълго време бяха безгрешни в стрелбата. Тон за фиестата даде Мартин Маринов, който вкара 5 тройки, а към тях добави и лесни два пункта след индивидуален пробив до коша. В един момент нашите момчета имаха преднина от 13 т., но домакините намалиха пасива си до 24:32 в края на първата част. Надстрелването продължи и във втория период, но “сините” вече се посъвзеха и дори поведоха за първи път. Все пак почивката дойде при 52:51 за гостите.
Самоковци изиграха кошмарна трета част, в която вкараха само 7 точки, като едва две от тях бяха от игрова ситуация. Положението не се промени и до средата на последните 10 минути, когато “Левски” поддържаше преднина от десетина точки, а освен това “Рилски” бе направил и 5 отборни нарушения. И точно тук дойде доказателството за непредвидимостта на баскетбола, за това, че един мач може да бъде спечелен не само с чисто спортно-технически умения, но и с голямо сърце, с много дух, воля и желание за победа. Възпитаниците на ЛюдмилХаджисотиров постепенно намалиха пасива си и 45 секунди преди края изоставаха с 4 т. Капитанът Йордан Бозов вкара кош за 75:77, а последвалата преса даде резултат и пак той получи топката след грешка на домакините при изнасянето. Ветеранът показа в този момент силата на опита си, проби в центъра и без да гледа върна топката на непокрития Дерек Райт. Американецът само това и чакаше, за да вкара от тройката за 78:77 и да хвърли в екстаз самоковската агитка в зала “Триадица”. В последното нападение за “Левски” бившият играч на “Рилски” Асен Великов пропусна да направи нов обрат и да се превърне в герой за “сините”.
Мартин Маринов бе най-резултатен за нашия тим, въпреки че остана със 17-те си точки от първия период. Данчо Бозов също го стигна по отбелязани точки с много важни стрелби в решителните мигове на мача. Дерек “Поразяващата ръка” Райт пък завърши с 13 пункта.
Успехът за “Рилски” гарантира, че и двете срещи в Самоков ще се състоят, тъй като се играе до три победи в серията. Следващият мач е насрочен за събота, 12 май, от 18.30 ч.