Жените повалиха шампиона „Берое“

„Рилски спортист“ спечели по изключително драматичен начин със 76:74 домакинството си на шампиона „Берое“ в двубой от 8-ия кръг на Първата четворка на женската баскетболна „А“ група. Така нашите момичета се върнаха на победния път след загубата си от „Монтана“ отпреди седмица и разделят второто място в класирането именно с монтанки с еднакъв актив от 5 победи и 3 загуби. „Берое“ пък запази лидерската си позиция с баланс 6 – 2.
Старозагорки започнаха самоуверено гостуването си в Самоков и поведоха с 15:8. Последваха обаче много силни минути за домакините, които не само обърнаха резултата в своя полза, но и се оттеглиха на полувремето с комфортен аванс от 10 точки – 45:35.
„Беройки“ настъпиха педала на газта след почивката и набързо осъществиха нов обрат в мача. Постепенно те си извоюваха и преднина от 6-7 точки благодарение най-вече на Николина Зубац, която действаше като пълен господар в подкошието на самоковския тим. Това обаче не отчая нашите момичета и те запазиха надеждите си за нов обрат до последно. Маргарита Маринкова извади от игра чуждестранните попълнения на „Рилски спортист“ за финалните моменти от мача и това се оказа правилното решение. Деница Манолова и Ивана Бонева се постараха да неутрализират изоставането на тима си, а капитанката Вероника Джикова реализира ключови стрелби от наказателната линия, за да донесе първата шампионатна победа на „Рилски спортист“ над „Берое“ от дълги години насам. Иначе това бе и втори успех на самоковки над „зелените“ за годината след триумфа им в спора за Купата на България преди около месец.
Деница Манолова се отличи с пореден дабъл-дабъл от 16 точки и 13 борби. Вероника Джикова и Виолета Григорова също впечатлиха с по 16 точки, а с 12 пункта от резервната скамейка се включи Ивана Бонева.
„Рилски спортист“: Деница Манолова 16, Вероника Джикова 16, Виолета Григорова 16, Тиа Чеймбърс 6, Драгана Николич 4 (Ивана Бонева 12, Радина Илиева 4, Раня Абурая 2, Гергана Бъчкова).
Върлината от Босна и Херцеговина Николина Зубац бе най-резултатната състезателка в мача с 25 точки, а американката Николет Гилдей добави 14. Самоковката в редиците на „Берое“ Цветомира Шаренкапова-Наумова пък остана близо до уникален трипъл-дабъл с актив от 9 точки, 10 борби и 7 асистенции.
„Берое“: Николина Зубац 25, Николет Гилдей 14, Цветомира Шаренкапова-Наумова 9, Деана Стояновска 9, Димана Костова 4 (Виктория Мирчева 9, Евгения Нацкина 4, Десислава Маринова).
В следващия кръг „Рилски спортист“ приема аутсайдера в Първата четворка „Локомотив“ (София) на 21 март, четвъртък, от 13 ч.