Жените с първа победа над “Нефтохимик” от 10 години

Сензацията на сезона в Националната баскетболна лига при жените е факт! В епичен мач, състоял се на 23 ноември в “Арена Самоков”, “Рилски спортист” пречупи кандидат шампиона “Нефтохимик” с 64:60, хвърляйки бомбата на кръга.
Това е втори пореден успех за момичетата на Иван Лепичев, след победата над “Берое” /77:64/ насред Стара Загора преди седмица.
С поредните си две точки в актива самоковки се изкачиха с още едно място в класирането и вече са 5-и с актив от 8 точки.
Домакините започнаха срещата леко смутено, но все пак поддържаха прилично изоставане през първите 20 минути – 30:37.
В началото на втората част тимът ни се вдигна на щурм и със серия от 9:0 обърна статуквото на паркета. В тези минути неотразима на площадката бе привлечената през лятото екснационалка Наталия Топалова, която отбеляза серия от важни точки. Разигра се и центърът Стефка Митева и за гостуващия състав стана страшно. Бургазлийки все пак пробваха да натиснат, реализирайки няколко тройки, но съперникът им не се предаде и удържа финалния натиск.
С голяма заслуга за радостта в бяло бе включилата се отлично от пейката Теодора Динева. Шампионката от 3×3 световното първенство в Малайзия през октомври пречупи “червените” с почти безгрешната си стрелба от зоната за 2 точки.
Най-полезна за втори път поред за “Рилски” бе Стефка Митева, която стигна до 4-ия си “дабъл-дабъл” в първенството /18 точки и 13 борби/. Към актива си високата 190 см баскетболистка добави и 5 откраднати топки и 4 “чадъра”, с което съвсем обезкуражи тима от Бургас. Наталия Топалова също изнесе страхотен мач, като оформи 24 пункта и 11 борби, включително 8/9 от линията за наказателни удари /89 %/.
“Доволен съм не толкова от победата, а от начина, по който момичетата успяха да се преборят, защото се видя, че мачът беше на приливи и отливи. Съперникът се върна два пъти в играта, защото направихме елементарни технически грешки в подаванията. Състезателките обаче повярваха в себе си и в крайна сметка стигнахме до успеха. Това не е малко, все пак повече от 10 години чакахме тази победа над бургазлийки”, щастлив бе след края на драматичния сблъсък наставникът Лепичев.
В следващия кръг “Р. спортист” приема “Хасково” в пряк сблъсък за 5-ото място в майсторската група. Двубоят е в неделя /1 декември/ от 17 ч. в “Арена Самоков”.