
Втора изложба, посветена на 80-годишнината на Лермонтовския музей „Тархани”, бе открита на 15 октомври в Общинската библиотека „Паисий Хилендарски”. Посетителите имаха възможност да се запознаят с картините на Генадий Салков, член на Съюза на художниците на Русия и почетен член на Руската художествена академия.
Г. Салков започва на младини работа като учител, за да стигне по-късно до… главен инженер на заводите „КамАз”. Когато обаче му предлагат да стане научен сътрудник в музея „Тархани”, той приема.
Държавният музеен резерват “Тархани” сега е голям културно-образователен комплекс. Площта му е 200 хектара. Тук са разположени съхранените и възстановени архитектурни и природни паметници от 18-19 век – имението, черквата, семейният параклис, стопански постройки, паркът, езерата и градините.
Там разностранно развитият творец и художник е запленен от красотата на заобикалящата го природа – необятен простор, пъстри цветя, вековни дървета, дълги и живописни пътеки. И Салков решава да посвети своя талант на Тархани. Всичко, свързано с живота и дейността на Лермонтов, става главна тема в творчеството му.
В картините може да се видят гора, пътечки, безкрайни полета, сенокос, ранна пролет и късна есен. Пейзажите поразяват с искреност, задушевност. Художникът кара зрителя да вижда необкновеното в обикновеното, да почувства хармонията на битието, да се наслади на красотата на детайла и на монументалната вечност.
За платната си творецът е използвал пастел – рядка и капризна техника, изискваща авторска точност и майсторство. По негово мнение именно пастелът най-добре подхожда, за да се предаде не ярката, но грабваща сърцето красота на Тархани.
Забележителният руски писател, поет и художник Михаил Лермонтов е роден през 1814 г., а загива при дуел през 1841 г. Израства в имението Тархани в Пензенска губерния, на около 800 км южно от Москва, където днес се намира и гробът му. На три години Михаил остава без майка и е отгледан от баба си. Учи в Москва и Санкт Петербург. Става офицер и се отличава в бой. В творчеството си критикува негативните порядки в руското общество. Най-известната му творба е „Герой на нашето време”. Прочутият Белински го нарича „голямата надежда на руската литература”. Многообещаващият талант обаче се разделя с този свят едва 26-годишен…
На откриването на изложбата присъстваха членове на двата руски клуба в града ни – „Малахит” и „Никола Даскалов”, любители на изкуството и, разбира се, любезните домакини, които често ни предоставят възможност за подобни прояви.
Марина Шуманова,
председател на руския клуб „Малахит” към федерация „Съюз на съотечествениците”