“Левски” ни спря пред 1600 зрители в “Арена Самоков”

“Левски” надигра със 74:69 “Рилски спортист” в българското дерби на Балканската лига и продължава да води групата на шестте най-добри тима кръг преди края. Пред рекордните 1600 зрители в бушуващата „Арена Самоков” двата отбора изиграха вълнуващ двубой на 26 март, в който по-здрави нерви в края извадиха възпитаниците на Тити Папазов.
Кулминацията на срещата бе в последната минута при резултат 65:72. Тогава американският гард на домакините Тери Смит вкара два фаула, в ответната атака левскарите сгрешиха в нападение и Смит отново бе точен за 69:72. И за да е драмата пълна, един от най-добрите на паркета – Марко Маринович, изпусна два наказателни удара 12 секунди преди сирената. Вместо да се възползват от шанса си, домакините не успяха да вземат отскочилата от таблото топка, тя отиде отново у сърбина и този път той не сгреши за крайното 74:69.
На самоковци много им липсваха контузените Христо Захариев и Любомир Киров, а плеймейкърът Тери Смит изигра мача на куц крак заради неотшумяла травма в глезена.
“Левски” води двубоя тактически зряло, като разковничето на успеха за гостите бе третата четвърт, която софиянци взеха с внушителното 25:11. Все пак макар че 5 минути преди края Тити Папазов вдигна победоносно ръце при 66:50 за своите, целият щаб на “сините” трябваше да трепери до последно, преди да си тръгне като победител от негостоприемната зала.
След последния съдийски сигнал старшията на “Рилски” Росен Барчовски сподели: “Накрая имахме шанс за победа, но на два пъти ни взеха борба след изпълнение на наказателен удар, което е недопустимо. Но пък от друга гледна точка цял мач догонвахме и смятам, че заслужено загубихме. Играхме слабо в защита през първата и третата част и имахме много пропуски в нападение. Обикновено вкарваме над 80 точки, а с тези 69 трудно можем да се надяваме на успех. Мачът срещу “Левски” в петък и този са от различни състезания, но ние винаги излизаме за победа, независимо къде играем. Ще се опитаме да победим съперника”.
Новият сблъсък със “сините” е в петък, на 29 март, от 20 ч. в зала “Универсиада” и по всяка вероятност ще бъде предаван пряко по TV+.
Букмейкърът Sportingbet дава голямо предимство на “Левски”. Коефициентът за победа на “сините” е едва 1.125 срещу 5.50 за успех на гостуващия състав. Евентуално равенство в редовното време пък е оценено на 19.00!
“Рилски спортист”: Смит – 19, Миркович – 11, Дюпри – 10, Калояро – 8, Ваклинов – 2 /Бинев – 8, Д. Иванов, Кр. Георгиев/

1. Левски 7:2 16
2. Галил Гилбоа 6:3 15
3. КК Куманово 5:4 14
4. Р. спортист 4:5 13
5. Кавала 3:6 12
6. Теодо 2:7 11