Малшанс и съдии спряха „Рилски” от финал в НБЛ

БК „Рилски спортист” докосна мечтата си, но не можа да я хване с две ръце. Воденият от Росен Барчовски състав бе на прага да поднесе най-голямата сензация в баскетбола през новия век – да елиминира на полуфиналите шампиона „Лукойл Академик”, но късметът и поредното здраво съдийско рамо сложиха кръст на амбициите на отбора ни.
В решителния пети мач, игран в Правец на 18 май, гостите заляха със студен душ съперника и след почти перфектни 20 минути се оттеглиха на почивката с немислим аванс от 17 точки – 49:32! Малко преди това преднината на момчетата ни бе достигнала дори 20 т. – при 39:19, след отлична игра на гарда Тери Смит.
След антракта логично „студентите” се хвърлиха в атаки и в края на третия период намалиха изоставането си до 7 точки – 58:65. Тимът ни обаче нямаше намерение да се предава и след фантастични отигравания на мотора си Бранко Миркович дръпна с 12 пункта 4 минути преди сирената. Силна серия на национала Божидар Аврамов в заключителните мигове на срещата доведе до изравняване на резултата /82:82/, а при 85:83 Христо Захариев изпусна един от двата си наказателни удара и отличен шанс да прати двубоя в продължение.
При отскачането на топката от ринга пък се заформи здраво меле под коша, вследствие на което технически нарушения отнесоха Анджело Калояро и Томас Масамба от „Лукойл”.
Така след изиграването на полуфиналната серия „Рилски” ще се изправи срещу „Балкан” в спора за третото място в шампионата. Първият сблъсък е на 23 май /четвъртък/ в Ботевград, вторият – 3 дни по-късно в Самоков, а евентуалният трети – на 30 май отново в подбалканския град.

Наставникът Росен Барчовски:
Бяхме по-добри, гордея се с момчетата

„Получи се перфектно първо полувреме за нас, безспорно надиграхме „Лукойл Академик”. След това започнахме постепенно да отстъпваме и аз отдавам това основно на физическата умора. Въпреки всичко бяхме в печеливша позиция, водехме с девет точки две минути и половина преди сирената, но допуснахме да ни вкарат две тройки поред, които бяха придружени с две наши грешки. Все пак имахме шанс да влезем в продължение, но за съжаление Ицо Захариев изпусна наказателен удар три секунди преди края. Съжалявам, защото бяхме по-добрият отбор и загубихме нещастно мача.”
Проваленото телевизионно излъчване на дербито Барчовски коментира така: „Ако мачът се беше излъчил по телевизията, много хора щяха да видят страхотно зрелище, страхотен „Рилски спортист”, а и щяха да си направят обективна оценка дали всичко е било наред – съдийство и т. н. Нямам отговор защо не се предаде директно срещата, а по наредба, когато телевизията желае да излъчва даден двубой, тя трябва да го предава и всеки трябва да се съобрази. В годината има два-три баскетболни сблъсъка с такъв интерес и единият не се предава. Защо, с какви аргументи? Някой да обясни и по каква причина хората, които не можаха да дойдат от Самоков, не дойдоха, защото ни дадоха само 50 билета. Имам намерение като председател на треньорския съвет и член на Управителния съвет да поставя този въпрос и ще искам точен и ясен отговор. Такова зрелище с години наред се чака от запалянковците, които обичат не само баскетбола, а спорта въобще. Не стига, че залите са ни малки и вътре не могат да влязат и 500 човека, ами ще ги лишим и от това да гледат”.

Президентът на БК „Р. спортист” инж. Петър Георгиев заяви след загубата от шампиона, че самоковският отбор вече е фактор в родния баскетбол. Георгиев се изказа доста остро по адрес на съдиите, ръководили мача, и директно ги обвини в подкрепа на тима от Правец.
„Всички видяхте, загубихме спечелен мач. Накрая не без помощта на съдиите, те ни биеха през цялото време, по цялото игрище – на нас свирят нарушения в нападение, те застават, падат артистично и им дават нарушения. Това е, връщане назад няма. Важното е, че показахме на България, че играем много добър баскетбол. Не е случайно, че не даваха мача по телевизията, беше забранено да се излъчва от залата. Беше ни забранено повече от 50 души от Самоков да дойдат в залата. Явно сме фактор и ги е страх от нас!
Независимо от всичко ние сами загубихме, те не са ни били. Определено мога да кажа, че „Лукойл” победи благодарение на реферите. Който иска, нека да гледа мача на запис и лично ще се убеди във всичко, което казвам. Нашите най-добри играчи Миркович и Смит бяха преследвани като индианци, биеше ги кой където ги хване, без да има нарушения. „Балкан” също загуби нещастно. Двата отбора ще спорим за третото място. Става интересен шампионат тази година, а това е в интерес на баскетбола и в интерес на запалянковците”.