Една от поредните сбирки на Руския клуб „Никола Даскалов” дълго ще се помни. Членовете на клуба бяха поканили да им гостува българин с изключителни постижения в областта на летателната техника и с интересна биография, в която специално място заема Русия.
Приел с радост поканата, авиоконструкторът Недислав Веселинов бе сред тях в празничния 9 май – с широка усмивка, с дар – Георгиевски лентички, и готов да разказва – за своя избор и път в живота, за работата и възгледите си /професионални и житейски/, за съвременна Москва…
Първата му среща с голямата страна е, когато 16-годишен придружава баща си – научен работник в Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна. Там младежът учи в едно от средните училища, но е и лаборант в секция на института. Като незабравим спомен остават хората и топлите взаимоотношения, работата и дисциплината, големите възможности за творчество и реализация.
Затова след завършване на физика в СУ „Климент Охридски” не се колебае къде да продължи образованието си. Следвайки детската си мечта да се занимава с авиация и пристрастието си към Космоса, избира престижния Московски авиационен институт, който се гордее и с това, че около една трета от руските космонавти са негови възпитаници. В този институт със съдействието на руското посолство се записва да учи Веселинов. В края на миналата година се дипломира с отличие в специалността „Самолетостроене”.
В Москва получава и летателна подготовка. Пилотирал е няколко вида самолети. Оказва се, че е първият българин, следвал и завършил тази специалност; първият чужденец, който учи в изцяло руска група и посещава и т. нар. закрити лекции. Залог за успех през всички тези години са искреното му желание за това не леко обучение, вложените усилия, постоянната мисъл да е на високо ниво, да не изложи родината, да успее да научи и усвои все повече и повече.
Резултатите оправдават доверието, дадено му от българска и руска страна, създават му много възможности, отварят му много врати. Работи в конструкторско бюро за самолети за масово производство. Получава предложения като ценен специалист да работи и в космическия отрасъл, в „Роскосмос”. При дипломирането амбицията – неговата и на двама от руските му колеги – да оставят нещо голямо след себе си, ги прави автори на уникален проект „Полет на летателни апарати в атмосферата на Слънчевата система”.
Този руско-български проект е оценен много високо на Международния авиокосмически салон „МАКС 2015” и тримата конструктори получават дипломи от Обединената авиостроителна корпорация на Русия, Съюза на машиностроителите на Руската федерация и други организации, като интерес проявяват още научни звена и компании.
Сега, когато младият специалист е отново в България и работи по специалността си в конструкторско бюро, една от целите, за които се бори, е свързана пак с този проект – да се организира работата така, че да се осъществи и практически.
На срещата в Самоков пристигна и младият физик Стефан Вълков, също кадър на института в Дубна. Той разказа за ежедневието и труда на хилядите учени и специалисти там, сред които е и не малка група българи. Вълков сподели и гордостта си, че е част от целия този колектив, където се създават „елементи на бъдещето и попълват белите петна в Менделеевата таблица”.
Гостите споделиха и някои свои идеи и надежди, за осъществяването на които с удоволствие и отговорност биха съдействали . Те смятат, че ако в България се обърне повече внимание на научната сфера и се развие сътрудничество с Русия /която и сега подава на страната ни „силна и теглеща ръка в много области” – например осигурява над 300 годишни стипендии за обучение на наши студенти в руски ВУЗ-ове /, българските младежи ще получават едни от най-добрите технически знания, нашите учени ще имат по-добри условия за работа, а младите специалисти – по-голяма мотивация. И още – ако младите хора се стимулират с разнообразни и интересни инициативи, ще се превърнат в образовани и кадърни специалисти, които ще могат да развият подходяща индустрия и да допринесат за напредък и в други отрасли в страната ни.
Веселинов и Вълков в най-близко време ще се срещнат с ученици от самоковско средно училище, за да разговорят за силата на науката и техниката и за възможностите за по-нататъшно обучение, за Космоса, Слънчевата система и за по-слънчеви бъдещи дни.
На раздяла домакините, повечето от които от поколението с побелели коси, бяха трогнати от думите на Веселинов, отправени специално към тях. С топлота и искреност той благодари за посрещането, за традициите, които се пазят тук и за… красивата и цветуща България, съградена от тях и връстниците им в средата и втората половина на миналия век. Гостът сподели и вярата си, че въпреки сегашните не леки времена, България ще съумее да бъде отново и силна, и горда.
С. Александрова