Мъжете с осма поредна победа в НБЛ

Александър Янев опитва да пробие през дългогодишния любимец на самоковската публика Златин Георгиев-Голди. Снимка: НБЛ

“Рилски спортист” спечели с убедителното 88:70 домакинството си на столичния “Левски” на 27 януари в двубой от 19-ия кръг на Националната баскетболна лига. Това бе осми пореден успех в шампионата за момчетата на младия треньор Любомир Киров, който ги утвърди на второто място в класирането. От друга страна “сините” от София продължиха с колебливите си игри напоследък, породени и от финансовите проблеми в тима, и останаха на последното 12-о място.
Самоковци завършиха силно първия период в мача, за да си осигурят добър аванс от 25:18. До края на първото полувреме преднината на домакините се увеличи на 47:36. След почивката интригата окончателно се изпари, а нашите момчета водеха със 74:50 преди заключителните 10 минути от двубоя. В тях гостите се пребориха с младоците на “Рилски” и съкратиха с малко изоставането си за крайното 88:70 за по-опитния и по-качествен състав на домакините.
Всеки от 12-те играчи в тимовия лист на “Рилски спортист” записа точков актив срещу името си, като все пак с 13 пункта най-резултатен стана Александър Янев. За Играч на мача обаче бе определен гардът Майкълин Скот, който завърши с 10 точки, 6 асистенции и 3 борби за 16 минути игра. По 9 точки за успеха пък добавиха капитанът Чавдар Костов и младоците Васил Попов и Христо Бъчков. Преминалите в самоковския състав по средата на сезона Алан Арнет и Джон Флорвиъс сякаш пожалиха бившия си отбор и общо нанизаха едва 8 точки.
Бившият играч на “Рилски” Димитър Маринчешки пък бе най-деен за столичани с дабъл-дабъл от 24 точки и 10 борби. С 14 точки завърши Зейн Ноулс, който е и единственият чужденец в селекцията на треньора Димитър Ангелов.
“Рилски спортист”: Александър Янев 13, Майкълин Скот 10, Васил Попов 9, Чавдар Костов 9, Джон Флорвиъс 2 (Христо Бъчков 9, Мирослав Васов 8, Алекс Симеонов 8, Деян Карамфилов 7, Алан Арнет 6, Крис Минков 5, Георги Адирков 2).
“Левски”: Зейн Ноулс 14, Златин Георгиев 9, Марио Боянов 8, Асен Великов 7, Лъчезар Димитров 3 (Димитър Маринчешки 14, Красимир Петров 9, Момчил Кадиев 6, Дамян Николов, Александър Александров, Мартин Георгиев).
В следващия кръг възпитаниците на Любомир Киров гостуват на набралия скорост в последните седмици състав на “Черно море” във Варна на 5 февруари, понеделник, от 19 ч.