Намери се кой да победи „Рилски спортист” в Националната баскетболна лига

„Балкан” (Ботевград) спечели със 76:71 гостуването си на „Рилски спортист” на 23 януари и прекъсна рекордната серия на домакините от 12 поредни успеха. Това бе едва втора загуба за самоковци през сезона, като интересното е, че и първата бе регистрирана в „Арена Самоков” – 64:75 от „Левски Лукойл” в първия кръг на шампионата.
Двубоят с „Балкан” премина през редица обрати. Ботевградчани започнаха мача по-силно, но благодарение на петте си тройки през първата част „Рилски” имаше пасив от едва една точка след 10 минути игра – 20:21. Нашите момчета осъществиха страхотна серия от 13 безответни точки през втората част, но въпреки това преднината им на почивката бе сведена само до една точка – 38:37. Гостите отново обърнаха резултата в своя полза и преди последния период в мача водеха с 56:53. Самоковци си върнаха водачеството при 68:63, но до края на срещата допуснаха нов обрат и в крайна сметка загубиха мача със 71:76.
„Рилски” имаше преимущество при точните хвърляния от далечно разстояние (14:6), но пък играчите на тима имаха успех при едва 6 от 27-те си опита за две точки. Освен това възпитаниците на треньора Людмил Хаджисотиров допуснаха повече грешки (16:10), а и направиха по-малко асистенции (15:17) от своя съперник.
Павлин Иванов бе най-резултатен за домакините с 14 пункта, следван от Брендън Браун с 12 и Тихомир Желев с 11.
Ботевградчани пък бяха предвождани от триумвирата Божидар Аврамов, Сияни Чеймбърс и Тахуан Ейджи, като и тримата записаха по 17 точки.
„Рилски” запази лидерската си позиция в Националната баскетболна лига с баланс от 12 победи и 2 загуби, докато „Балкан” продължава да е трети с актив от 9 победи и 4 загуби.
„Рилски спортист”: Павлин Иванов 14, Брендън Браун 12, Златин Георгиев 7, Алекс Симеонов 6, Николас Карвачо 3 /Тихомир Желев 11, Деян Карамфилов 9, Николай Георгиев 5, Мирослав Васов 3, Трей Портър 1/.
„Балкан”: Божидар Аврамов 17, Сияни Чеймбърс 17, Дарко Балабан 10, Димитър Димитров 3, Крис Минков /Тахуан Ейджи 17, Давонтей Джордан 9, Николай Грозев 3, Илиян Пищиков.
През тази седмица за „Рилски” предстои ново предизвикателство – участието на тима в груповата фаза на „ФИБА Европа къп”. Самоковци ще бъдат домакини на сблъсъците от група В на надпреварата между 26 и 29 януари. Австрийският шампион „Капфенберг” ще бъде първото препятствие за Златин Георгиев и компания на 26 януари. Два дни по-късно нашите момчета играят с „Прометей”, а за 29 януари е насрочен мача с другия украински тим в групата – „Киев баскет”.