Отклик
Напоследък на няколко пъти във вестника се писа за Шишманово кале. Стана ясно, че този важен археологически обект сега е занемарен, а от Общината отговориха, че няма пари и нищо засега не може да се направи.
Може би наистина няма пари, криза е, но смятаме, че не всичко опира до пари. Необходима е и организация. Иначе защо бяха тези разкопки и открития на хълма? Писа се, че там ще има експозиция, ще се издадат брошури, в които ще се разказва за това място, ще идват групи от Боровец, чужденци и т. н. да разглеждат и пр.
Нищо подобно обаче не стана. Напротив. Обектът там е оставен на произвола на съдбата. Получи се парадокс. Направи се по-трудното – разкопки, изследване и др., намерени бяха находки, а накрая до самоковци и особено до хора от други места и от чужбина почти нищо не стигна. Много малко хора сега знаят, въпреки откритията, че тук е съществувала важна крепост, че е имало епископ, църкви, че са се развивали занаяти още в първите векове от новата ера. В края на краищата смята се, че това селище е предшественикът на днешния ни град Самоков.
Необяснимо е защо всичко бе изоставено. Да се подготви нов проект – хубаво, но за това се иска време, а и не е сигурно, че ще бъде одобрен. Преди в бюджета на общината се предвиждаха известни суми за продължаване на проучванията на това място. Сега ако няма толкова пари, поне охрана да се осигури. Могат например да се отделят двама-трима човека от т. нар. петдневки, които да се грижат за опазването и почистването на това историческо място.
Сега край шосето за Говедарци и Мальовица има едно пано с обозначение за Шишманово кале, но това е всичко. А може, ако няма средства за книжка, албум или диплянка, поне една най-обикновена листовка да се направи, за да знаят интересуващите се българи и чужденци какво най-ценно има тук.
Сега започва изграждането на цял комплекс на разкопките над Белчин. Хубаво е, че това се прави, но и откритията на Шишманово кале са не по-малко ценни. Нека им се обърне поне малко внимание, докато не е станало прекалено късно.
Жители на кв. “Самоково”