Перфектен „Рилски спортист” разгроми „Левски Лукойл” в София

БК „Рилски спортист” изигра изключителен мач и разгроми с 87:73 „Левски Лукойл” в дербито на върха в Националната баскетболна лига, състояло се по-рано днес, 4 януари, в столичната зала „Универсиада”! Самоковци се представиха на много високо ниво и надиграха домакините както в игрови, така и в тактически план.
Още в началото на срещата гостите показаха, че са си взели поука от загубата от същия съперник в първия кръг на шампионата. Те заиграха доста агресивно и енергично в защита, особено срещу сръбския център Данило Тасич, който бе с основна заслуга за тогавашния успех на „Левски”. Играта в нападение също потръгна, а в двигател за нашите момчета в откриващите минути се превърна крилото Павлин Иванов, който наниза три поредни тройки и реализира 11 от първите 13 точки на тима. Добрият старт вдъхна увереност у възпитаниците на треньора Людмил Хаджисотиров, които имаха аванс от 5 точки след първата част – 28:23. Бързо натрупаните лични нарушения принудиха треньорския щаб на гостите да извади от игра Иванов и Николай Георгиев. Това обаче не доведе до спад в представянето на „Рилски”, а напротив – макар и за кратко, преднината на тима достигна двуцифрено измерение. Софиянци все пак запазиха шансовете си за обрат с три поредни тройки на гарда Тайрън Брезълтън и на почивката изоставаха с 43:48.
В третата част атрактивните и качествени отигравания на двата състава отстъпиха пред нарастващото напрежение с оглед важността на този двубой. Самоковци обаче излязоха победители и от играта на нерви и преди заключителните 10 минути водеха с 61:52.
Дългата ротация и натрупаното вече самочувствие помогнаха на самоковци да контролират събитията на паркета и те не позволиха на домакините дори и да опитат финален щурм. Вдъхновената игра на Златин Георгиев и компания намери своята кулминация в страхотна алей-уп комбинация между Деян Карамфилов и Трей Портър, завършена от атлетичния американски център със зверска забивка. До края остана единствено да бъде оформен крайния резултат, а финалната сирена прозвуча при 87:73 в полза на „Рилски спортист”.
Брендън Браун отново влезе в ролята на двигате за своя тим и завърши срещата с 19 точки. Павлин Иванов ознаменува втория рожден ден на дъщеря си Виктория с 13 точки, а по 11 добавиха Трей Портър и Тихомир Желев.  Пореден силен мач изигра и центърът Николас Карвачо, който оформи дабъл-дабъл от 10 пункта и 14 борби.
Тайрън Брезълтън пък бе най-силното оръжие на „Левски” с 19 точки и 11 асистенции, докато Данило Тасич и Чавдар Костов се отчетоха с по 16 точки.
“Рилски спортист”: Брендън Браун 19, Павлин Иванов 13, Николас Карвачо 10, Алекс Симеонов 8, Златин Георгиев 6 /Тихомир Желев 11, Трей Портър 11, Николай Георгиев 4, Деян Карамфилов 3, Мирослав Васов 2/.
“Левски Лукойл”: Тайрън Брезълтън 19, Данило Тасич 16, Чавсар Костов 16, Раян Райт 6, Христо Захариев 4 /Венцислав Петков 8, Макол Моуин 4, Константин Тошков, Николай Михайлов/.
Победата бе осма поредна за „Рилски спортист” в Националната баскетболна лига и първа над „Левски Лукойл” от 2018 г. насам. Така самоковци положиха обещаващо начало на календарната 2021 г. и гледат с оптимизъм към следващия си мач – домакинството на „Академик” /Пд/ на 9 януари, събота, от 17 ч.