
В „Послеслов” на книгата „Дневник на Балканските войни през 1912 и 1913 г.” със записките на свещеника, издадена по повод 100-годишнината от войните, пише:
„…Смъртта можеше да връхлети летописеца отец Христо отвсякъде. Турски снаряд, куршум, ятаган, заблуден куршум от своите, тифус, холера, треска, гангрена, природните катаклизми, по-късно – сръбски куршум, отровна храна, нож на пиян войник и нещастен случай…
Бог го запази жив и здрав, за да може с перото в ръка да разкаже на бъдните поколения за всичко видяно и преживяно с най-големи подробности.
На 33 години, в Христова възраст, свещеникът Христо Кондоферски изтърпя стоически нечовешкото наказание да погребва всеки ден своите братя. Имаше и еврейчета между тях, циганчета, арменчета и албанче. Най-различни по националност, но с българско самосъзнание и свещена жертвоготовност. Тези юначни момчета проляха кръвта си за свободата на поробените българи от Македония и Беломорска Тракия. Оставиха кости в незнаен за близките гроб.
Свещеникът Христо, син на Самоков и на Рила, от ІІІ бригаден лазарет, VІІ Рилска дивизия, отдаваше последна християнска почит на падналите герои; под дъжд от снаряди забиваше кръстове, отслужваше панихиди, равняваше гробове, ревностно изпълняваше своите свещенически задължения, но не винаги успяваше да овладее своите сълзи и ридания. Беше мек и добър човек. С благородна душа и характер.
Педантично записваше имена, родни места на убитите, адресите им; грижеше се снимки, дребни предмети, пари и предсмъртни писма да стигнат до близките… Написа десетки писма до тях, срещна вдовици, сираци години по-късно, за да разкаже лично за геройската смърт на бащите…
Погреба с ръцете си родния брат Иван. Съдбата не му спести и тази трагедия.
„Дядо поп” го наричаха с обич и уважение бойните му другари, а беше на тяхната възраст. Преждевременно остарял под товара на нечовешките страдания на своите братя, но винаги носител на християнските добродетели, нравственост и морал.
Високо носеше кръста Христов, почиташе Бог.
Отзивчиво оказваше помощ на оскотелите от несгоди и непрекъсната работа санитари, участваше в свестяване на премръзналите войници, не жалеше време и труд, за да лекува душевните рани, да се застъпва за бедни и неоправдани войници, да прощава бащински грешките, да бъде будител на съвест и милозливост; строг съдия и арбитър, когато трябва.
Като верен служител на Бога и на Човеците ни остави тежко наследство и потресаващи истини. Те излизат отново на бял свят, макар и 100 години по-късно. Като една провокация и дълбока поука за най-младите днешни мислещи поколения. Да бъдат родолюбиви българи и което е най-главното – българи-миролюбци! Без да забравят род, родина и падналите герои!”
* * *
На 12 юни 2023 г. се навършват 50 години, откакто свещеноиконом Христо Зафиров Кондоферски ни напусна нас, живите, и премина от другата страна на живота – страната на вярата и надеждата, страната на възкресението за вечен живот в тържествуващата небесна църква.
Да бъде вечна и светла паметта на отца свещеноиконом Христо Кондоферски, който с делата си изрази вярата в другата страна на живота!
Св. Йоан Богослов е написал в „Откровение“ 14:13 – „Блажени са тези, които умират в Господа… Нека починат от трудовете си, делата им вървят заедно с тях“…
От близките
+ There are no comments
Add yours