С представяне на книгата „Кратка илюстрована хроника за храбростта и славата на България и тъгата и голямата мъка на Българщината” на 6 февруари във Военния клуб /ДНА/ бе почетена и паметта на нейния автор – Денчо Денчев. Доскорошният заместник-председател на Общинския съвет на Съюза на ветераните от войните почина на 1 февруари т. г. на 90-годишна възраст.
В залата присъстваха съпругата на Денчев – Лилянка Денчева и дъщеря им д-р Марияна Денчева, членове на военно-патриотични съюзи, ученици от ПТГ „Никола Вапцаров”.
„Денчо Денчев винаги с плам говореше за далечните събития, на които е бил свидетел и участник, за времената, в които много самоковци са загинали по бойните полета, давайки живота си за свободата на родината. Бай Денчо, както мнозина го наричахме почтително, винаги с готовност посрещаше ученици, изнасяше беседи, отговаряше на въпросите, участваше и се вълнуваше от обществения живот на Самоков, който приемаше като свой роден град”, изтъкна в емоционалното си слово Елена Гълъбова, главен специалист във Военния клуб.
За автора и книгата обстойно и увлекателно говори и председателката на читалище „Младост” Лили Шуманова. Тя подчерта и добрата съвместна работа между читалището и клуба, за което важен принос е имал и самият Денчо Денчев.
От името на домакините от Военния клуб бе изказана благодарност на директора на ПТГ „Н. Вапцаров” Георги Велев и на учителите Галя Старчева, Росица Димова и Емилия Миладинова, както и на Лили Шуманова.
В книгата на Д. Денчев на общо 180 страници са събрани статии, изследвания и слова на автора, който от десетилетия е известен не само като участник в Отечествената война, но и като лектор по проблемите на българската военна история и патриотизма. Денчев, който е родом от великотърновското село Момин сбор, е известен и като офицер от запаса, дългогодишен директор на Рибовъдното стопанство в Самоков, съдебен заседател, деятел на БЗНС, сътрудник на пресата. Преди няколко години той издаде и книга за историята на самоковското рибовъдно стопанство.
В новия си труд авторът разказва за историята на Военното училище, за Руско-турската освободителна война и създаването на новата българска войска, за Бронираната бригада и други наши военни части, за войните през миналия век и героите от новата ни военна история.
Прави впечатление изключително почтителното отношение на автора към някои личности и изрази, поради което ги изписва с главни букви. Четивото е написано увлекателно, с много факти и лични преживявания
Книгата е онагледена със снимки. Публикувани са и отзиви за автора.
„Хроника…”-та е посветена на ветераните от войните и на младите поколения българи.
+ There are no comments
Add yours