„Рилецо” потрепери, но измъкна 1:0 от „Ботев” на старта на „В” група

Венцислав Димитров

Двама братя играха за самоковци

„Рилски спортист” стартира с трудна победа участието си в Югозападната „В” група. В мач от първия кръг нашите надвиха с минималното 1:0 „Ботев” /Ихтиман/ в регионалното дерби, което се игра на 9 август на ст. „Искър” пред впечатляващите за двубой от трета дивизия 500 зрители. Точен за самоковци бе десният бек Венцислав Димитров.
През първата част домакините стояха добре на терена и организираха няколко опасни атаки. Още в 6-ата мин. многоходова комбинация, минала през Кристиян Додов, новото попълнение Борислав Кралев и Васил Киров бе завършена с мощен удар на халфа Никола Бойчев, който обаче профуча встрани от вратата на гостите. Малко по-късно Георги Митров-Кеч падна в наказателното поле на ихтиманци, но главния рефер не се подлъга да отсъди нарушение.
В 19-ата мин. пред Б. Кралев се откри отлична възможност да се разпише при дебюта си с оранжевата фланелка, но останал непокрит в малкото наказателно поле, стреля с глава право в стража на „Ботев”. До края на полувремето гол за домакините бе отменен поради засада. Футболистите от съседния общински център пък отвърнаха с два плахи изстрела с глава.
Още в началото на втората част „Рилски” поведе в резултата. Наглед безобидно диагонално центриране от 35 м на десния защитник Венцислав Димитров изненада младия страж на гостите, който се размина с коженото кълбо и то спря в мрежата зад него – 1:0! Десетина минути по-късно Бойчев пропусна да реши мача, след като ударът му отблизо рикошира в противников състезател и топката излезе в корнер. Останалият половин час от срещата обаче се превърна в мъчение за самоковските футболисти, които видимо се измориха и отстъпиха инициативата.
Най-фрапантна бе ситуацията в средата на полувремето, когато гол за ихтиманския състав бе първо признат от рефера, а впоследствие попадението бе отменено за нарушение срещу вратаря Красимир Гьорев. Именно той се превърна в герой за своя тим, тъй като до края на срещата се намеси решаващо в още няколко опасни ситуации. Особено впечатляващ бе плонжът му в края на мача, когато отрази атрактивно, с една ръка, силен далечен изстрел на футболист от Ихтиман.
В заключителните моменти на двубоя зрителите станаха свидетели на любопитна ситуация. Треньорът на домакините Петър Аджов замени нападателя Георги Митров с… неговия брат Слави, за когото това бе и дебют в официален мач. Първи минути на терена за „скиорите” записа и младият Йоаким Ръсовски, който влезе принудително още през първата част на мястото на контузилия се Васил Киров.
Трудностите, които „Рилецо” изпита в хода на дуела с „Ботев”, могат да се обяснят и с отсъствието на ключови фигури като Иван Иванов и Янко Ангелов, както и на чакащите жълтите си карти от чужбина Костадин Аджов /голмайстор на тима в контролите от предсезонната подготовка/ и универсалния Евгени Гроздин.
„Р. спортист”: Гьорев, Крумов, Пътников, Колев, Димитров, Младенов, Бойчев, Додов, Кралев /90 – Йовев/, Киров /21 – Ръсовски/, Г. Митров /88 – С. Митров/.
В следващия втори кръг – на 16 август, неделя, нашите гостуват на „Велбъжд” /Кн/. Мачът е от 18 ч.