“Рилецо” срази “Ямбол” с 83:73 и погледна към 5-ото място в НБЛ

Възходящото представяне на баскетболния “Рилски спортист” продължава с пълна сила. След като изненадаха с 86:79 “Черно море” насред Варна преди дни, сега възпитаниците на Росен Барчовски се справиха и със съпротивата на “Ямбол” в собствената му зала “Диана” – 83:73, в среща от 25-ия кръг на Националната баскетболна лига.
Двете победи изведнъж възкресиха надеждите на самоковци за 5-ото място в редовния сезон. За да се случи това обаче, е нужно ямболии да загубят гостуването си във Варна утре, а “Рилецо” да накаже последователно “Спартак” (Пл) и шампиона “Лукойл Академик”. Всякакво друго развитие оставя Йордан Бозов и компания на шестата позиция преди плейофите.
Под Бакаджика тимът от Самоков реши изхода на срещата в рамките на 10-ина минути. След колебливи първи две части, в които все пак водеха с 2 точки (32:30), гостите се вдигнаха на щурм и само за една четвърт вдигнаха разликата до 12 пункта – 63:51. В тези минути новото попълнение на бронзовия медалист в турнира за Купата на България – Джъстин Грей, така се развихри, че нямаше спиране. Янкито постигна нов рекорд в шампионата, реализирайки успешно внушителните 8 стрелби от тройката! С това американецът показа на всички, че аклиматизирането му в “Рилски спортист” окончателно е приключило и той може да поведе съотборниците си към нови паметни мачове в елита.
Фактите също показват какъв играч е взело ръководството на клуба от рилския град – в последните три шампионатни двубоя Грей има на сметката си внушителните 70 точки (25 срещу “Ямбол”, 24 срещу “Черно море” и 21 на “Левски”).
Самоковци заслужават похвала и за отличната си успеваемост от линията за наказателни удари (над 90 %), включваща 19 точни изстрела от 21 възможни. “Белите” имаха предимство и в стрелбата от близко и далечно разстояние, което наклони много везните в тяхна полза.
“Играхме добре и резултатът отразява показаното на паркета. Мисля, че домакините не показаха обичайното си ниво, те могат много повече. Щастлив съм, че започваме да влизаме във форма точно когато трябва – за плейофите. Въобще не гледаме кой тим изместваме в класирането, играем мач за мач”, доволен бе след успеха в Ямбол предводителят на “Рилецо” Росен Барчовски.