„Рилски” не стигна до пети мач с „Левски Лукойл” и ще спори за бронза с „Академик” /Пд/

И четвъртият мач от серията между „Рилски спортист” и „Левски Лукойл” не се размина без скандални съдийски отсъждания в решителните мигове. И този път, за съжаление, те бяха в ущърб на самоковския състав, а привържениците на играта с оранжевата топка в България ще продължат да се чудят дали това е плод на случайност или нещо друго. В крайна сметка „сините” спечелиха с 85:81 и се класираха за финала, където ги чака „Балкан” /Ботевград/, отстранил също с 3:1 успеха в другия полуфинал „Академик Бултекс 99”. Пловдивчани пък ще срещнат „Рилски” в спор за третото място в Националната баскетболна лига, като първият мач от серията ще се играе на 20 май в Града под тепетата.
Самият двубой не се различаваше особено от първата среща в Самоков и на почивката домакините отново имаха преднина при 46:41. И пак, за пореден път през сезона, възпитаниците на Людмил Хаджисотиров изиграха слаба трета четвърт и предадоха водачеството на противника. Силна серия за „Рилски” в началото на последната част доведе до ново равенство в резултата. При това съотношение на силите се стигна и до последната минута. Тогава и тримата арбитри не видяха класическо поваляне от свободната борба от страна на Асен Великов срещу Еван Равънел в подкошието при борба за топката. Последва контраатака за гостите и лесни две точки. В следващото нападение на нашите момчета пък бе свирено доста спорно нарушение на Травис Тейлър в опита му за правенето на заслон. С шест точки пасив и 30 секунди до края на мача за „Рилски” вече нямаше път назад и „Левски Лукойл” се поздрави с успеха в мача, а и в цялата серия между двата отбора.
„Поздравявам отбора за достойната, мъжка и борбена игра. Можехме да спечелим и двата домакински мача, но има неща, които не зависят от нас”, коментира след срещата разочарованият наставник на „Рилски” Людмил Хаджисотиров.
Загубата на полуфиналите означава, че голямата мечта на целия спортно-технически щаб на самоковския състав и на любителите на играта с оранжевата топка в Самоков – участието на тима в пряк дуел за титлата в първенство, убягва за сетен път. Като известна утеха може да дойде един евентуален успех в серията за бронзовите отличия с „Академик”, в която се играе до два успеха за единия отбор.
Травис Тейлър завърши с 19 т. и 6 борби, а сходни показатели от 18 пункта и 7 борби записа Златин Георгиев. Също 18 точки отбеляза и Дерек Райт.
„Рилски спортист”: Георгиев 18, Райт 18, Равънел 10, Маринов 7, Джетър /Тейлър 19, Бозов 9, Маринчешки, Васов, Вутев/.