„Рилски спортист” продължава напред в Европа след впечатляващ обрат срещу „Киев”

Снимка: FIBA

„Рилски спортист” се класира за 1/8-финалите на турнира за Купата на ФИБА Европа! Това стана възможно благодарение на драматичния успех на тима ни над „Киев” със 74:69 на 29 януари. Така нашите момчета се изравниха с по 1 победа и две загуби със своя опонент и с австрийския „Капфенберг”, докато „Прометей” спечели групата след 3 поредни победи. Тройната въртележка бе пагубна за останалия на последно място състав на „Капфенберг”, докато „Киев” продължи напред като втори в класирането, а „Рилски” – като един от четирите най-добри трети тима в груповата фаза на турнира.
Победа с 6 точки разлика срещу „Киев” щеше да изстреля тима ни дори и до второто място, но това изглеждаше доста трудно постижимо с оглед на развитието на мача. Гостите от украинската столица контролираха събитията на паркета през първото полувреме. Преднината им достигна близо 20 точки, а на почивката те бяха напред с 13 при 41:28.
Домакините обаче не се предадоха и излязоха пределно мотивирани за второто полувреме. Огромното им желание да покажат на какво са способни даде резултат и в третата част те отбелязаха 29 точки – повече отколкото през цялото първо полувреме, като след 30 мин. игра вече имаха предимство в резултата – 57:56. Надлъгването продължи до самия край на мача. В ключовите моменти проработи и едно от най-силните оръжия на самоковци – стрелбата от зоната за 3 точки. Две поредни тройки на Деян Карамфилов и по една на Златин Георгиев и Брендън Браун подпечатаха успеха на „Рилски”, а с това и историческото първо излизане от груповата фаза на турнира за Купата на ФИБА Европа.
Николас Карвачо и Павлин Иванов завършиха с идентични показатели от по 15 точки и 6 борби, а също с 15 пункта се отличи Брендън Браун.
За лидера в украинското първенство Богдан Близнюк се отличи с 15 точки, а Владислав Коренюк и Олександър Мишула добавиха съответно 13 и 11.
„Рилски спортист”: Павлин Иванов 15 + 6 борби, Николас Карвачо 15 + 6 борби, Брендън Браун 15, Златин Георгиев 6, Алекс Симеонов 5 (Деян Карамфилов 8, Тихомир Желев 6, Мирослав Васов 2, Трей Портър 2, Николай Георгиев).
„Киев”: Богдан Близнюк 15, Владислав Коренюк 13 + 10 борби, Олександър Мишула 11, Артьом Колавол 6, Майкъл Джейкъбсън 3 (Брус Маси 7, Травин Тибодо 7, Сергий Павлов 7, Павло Крутоус).
Жребият за 1/8-финалите на надпреварата ще бъде теглен на 3 февруари в Мюнхен.