„Рилски“ срази „Черно море“ и влезе в тройката

„Рилски спортист“ се върна на победния ход в Националната баскетболна лига. В двубой от 10-ия кръг на шампионата самоковци сразиха като домакин носителя на Купата на България за миналата година „Черно море“ с 83:76 и се реваншираха за поражението преди седмица от „Берое“ в Стара Загора.
Първото полувреме бе изключително равностойно и мачът вървеше кош за кош. Тони Гуджино стартира двубоя с две хубави тройки, а през втората част капитанът Йордан Бозов пое диригентската палка и показа точен мерник при стрелбите си. На почивката двата тима се оттеглиха при резултат 43:39 за домакините.
Нашите момчета заиграха по-вдъхновено след паузата и задружната игра им донесе 7 т. преднина преди последната част. Тя се оказа изключително оспорвана и изпълнена с напрежение, като и двата тима имаха претенции за някои съдийски отсъждания. Веселин Веселинов /с “дабъл-дабъл” в крайна сметка – 12 точки и 11 борби/ имаше голям принос за поддържане на домакинската преднина в тези минути. Той получи сериозна подкрепа и от отпочиналия си в началото гард Франк Търнър, осъществил няколко маркови пробива. Въпреки това подопечните на Росен Барчовски бяха на път да изпуснат развоя на срещата след успешна серия за варненци, при която те намалиха изоставането си до едва три точки за 72:75. Отговорността в напрегнатите мигове до края отново падна на плещите на най-опитния в редиците на „Рилски“ Данчо Бозов, който вкара две поредни тройки и успокои обстановката в залата.
За гостите над всички бе Станислав Цонков със 17 точки и 7 борби. Николай Стоянов добави 13, а 12 точки и 8 борби записа на сметката си Симеон Илиев-Чайката, който смени след края на миналия сезон екипа на „Рилски спортист“ с този на “моряците”.
С успеха си самоковци взеха реванш от съперника си за загубата в дебютния кръг от шампионата с 69:73 в зала „Христо Борисов“ в морската столица. Освен това победата бе достатъчна на нашите, за да излязат на трета позиция във временното класиране, където изпревариха именно състава на Спас Натов. „Рилски“ има актив от 6 победи и 4 загуби, като любопитното е, че още 3 тима имат същите показатели – „Черно море“, „Берое“ и „Спартак“ /Пл/, които обаче са с по-лоши показатели в мачовете срещу самоковци, а освен това имат и по-лоша точкова разлика.
„Рилски спортист“: Търнър 13, Георгиев 13, Гуджино 8, Петрос 6, Кери 5 /Бозов 23, Веселинов 12, Иванов 3/.