Самоковските борци – № 1 в България

Борците на Самоков станаха комплексни първенци по борба класически стил за изминалата 2011 година в страната. Състезателите на “Рилски спортист” са спечелили от различни първенства и турнири общо 86 медала, от които 28 златни, 11 сребърни и 47 бронзови. Общо 60 самоковски борци от всички възрастови групи са се окичили с отличия. Особени ценни са постиженията на Владимир Георгиев и Миглена Селишка, класирали се пети на европейски шампионати.
Нашите са начело при кадетите, момчетата и децата. Специално при кадетите купи за най-технични състезатели са спечелили Йото Христов и Владимир Георгиев, златните медали са 6, бронзовите – 11, а има и един сребърен. Йото Христов е взел два златни медала, а Пламен Атанасов – 1 златен и 1 бронзов. “Златни” са още Августин Спасов, Владимир Георгиев и Емил Кепов, а “бронзови” – Михаил Петков, Димитър Павлов, Калоян Дюлгеров /с по 2 медала/, Димитър Илиев, Олег Стоянов, Мариян Данаилов, Георги Чолаков и Мариян Владимиров.
С по две златни отличия при момчетата са Ивануел Бонев и Николай Иванов. Евгени Генчев е заслужил 1 златен и 1 сребърен медал, Марио Стоянов и Иван Георгиев – по 1 златен и 1 бронзов, Симеон Дариуш – 1 сребърен и 1 бронзов. До бронз са стигнали и Валентин Димитров /2 пъти/, Константин Куртев, Емил Апостолов и Ростислав Атанасов.
Станимир Дойчинов е завоювал купа за най-техничен състезател при децата, както и едно златно и две бронзови отличия. Истински рекордьор – с 3 златни медала, е Теодор Чифлиджанов, следван от двукратните победители Йордан Кудев и Милчо Георгиев. Димитър Керефеин се е класирал втори и трети, Даниел Тодоров и Васил Брейчев – втори. Трикратно до третото място е достигнал Борислав Генчов. По един бронзов медал имат Радослав Каймаканов, Борислав Вергилов, Росен Бакрачев, Станимир Тодоров и Красимир Дормушев.
Юношите ни са вицешампион на страната. Колоната тук води златният медалист Любомир Димитров, следван от сребърния – Даниел Кръстев и от общо 8 носители на бронзови отличия – Майкъл Измирлийски, Васил Владимиров, Мариян Атанасов, Ивайло Иванов, Борислав Тодоров, Петър Илчев, Антон Вардаров и Любен Василев.
При мъжете нашите са на призовото 6-о място, като тук бронз са извоювали Любомир Димитров, Стоян Чобанов, Георги Заеков и Даниел Александров.
Истински фурор правят самоковските момичета. Ивона Горова и Миглена Селишка са били по два пъти първи. Александрина Кашинова се е окичила със злато и сребро, Ивелина Владимирова – със злато и бронз, Джуана Генева – със сребро и бронз. Вицешампионки са били Кристина Гривева и Марияна Черешарова. Носителки на бронзови медали са Росица Самодумова, Богомила Михайлова и Гергана Крушарска.
Голям дял за успехите имат треньорите Димитър Магаев, Юлиан Алдимиров, Даниел Симеонов, Васил Костов, Иван Тодоров и Вяра Гергинова и клубните ръководства, съставени от Васил Оцетов, Йордан Галев и Васил Сайменов.