Ще го има ли Супер Боровец? Дали няма да остане замисленият проект само на хартия? Кога ще започне същинската работа? Няма ли да останат излъгани хиляди самоковци?
На тези и много други въпроси така и не можа да даде отговор обсъждането в Общинския съвет на 31 май на отчета за дейността на дружеството “Рила – Самоков 2004”, представен от изпълнителния директор на фирмата.
Както е известно, дружеството бе учредено преди години за осъществяването на проекта.
В отчета се изтъкваше, че забавянето в изпълнението на разработката се дължи главно на всеобщата икономическа криза и лошата пазарна конюнктура. Независимо от това, нашият ангажимент към проекта остава, подчертаха от ръководството на дружеството.
В момента Държавният фонд на Оман е основен акционер в проекта с 67 % от акциите. Община Самоков държи 25 %, а фирма “Главболгарстрой” – 8 %.
Изненадващо се оказа, че е взет вътрешен кредит, който с лихвите стига 17 млн.
Фирмата – предишен инвеститор, се е отказала, дори в момента била в етап на ликвидация.
Водени са разговори и са проведени консултации с австрийска и българска фирма. В крайна сметка те са отклонили поканата да участват.
Работата в етапа, предхождащ строителството, обаче продължавала.
От финансовия отчет стана ясно, че печалбата за 2011 г. възлиза на 1 395 615 лв. Приходите са главно от финансова дейност /лихви от предоставен заем/. Разходите са на стойност 393 000 лв.
Според техническия директор на дружеството Иван Николов продължава работата, свързана с процедурите за промяна на предназначението на земеделските земи в районите на “Пашаница 1”, “Пашаница 2”, “Боровец 1100” и “Бандерата”. Става въпрос за площи с общ размер около 1000 дка. През тази година фирмата планира да се довърши процедурата по преотреждане на земята, да се подготвят работни проекти за водопровод и канализация на “Бандерата”, за транспортната мрежа, както и да се извърши експертно проучване за захранване с енергийни мощности на бъдещия комплекс.
Кметът Владимир Георгиев призова общинските съветници активно да участват в разискванията.
Остро се изказа съветникът от БСП и бивш кмет Ангел Николов. “Какъв е този вътрешен заем за 17 милиона; въпросът не е обсъждан нито на общо събрание, нито от съвета на директорите, как е взето такова решение”, запита той. Николов припомни, че вследствие на усилията на общинската управа и на първоначалната работа по проекта цената на земята в района е нараснала многократно и че са апортирани 2000 дка общински терени. Години наред обаче дружеството се занимава само с преотреждане на земята, никакви съществени промени няма, няма ги и очакваните приходи за Общината и самоковските граждани.
“С тези 25 % Общината не е и спаринг партньор в тази среща, която на практика не се играе, на терена няма никой”, използва спортна терминология местният депутат от ГЕРБ Валентин Милушев. Оказва се, че не Общината търси инвеститор, а Оманският фонд. “Ние сме губещи”, категоричен бе Милушев. “Какво ще стане, ако Общината се откаже, след като вече 6-7 години до никъде не се стига по този проект, човешкият живот не е толкова дълъг”, заключи В. Милушев.
“Тъпчем на едно място, липсва график за бъдещата работа”, заяви съветникът от “Самоковци за Самоков” инж. Пламен Ангелов. Не можа да получи убедителен отговор и въпросът на колегата му Стоян Пашов за взетия милионен заем, за това, какво печели и какво губи Общината от проекта и какво конкретно предстои да се свърши.
От ръководството на дружеството само обясниха, че Оманският държавен фонд е сериозен инвеститор, на практика – част от финансовото министерство на тази държава и че това е своеобразна гаранция за успеха на проекта.
Съветниците определиха кмета Георгиев за представител на Общината в общото събрание на “Рила – Самоков 2004”. Приет бе отчетът и се реши да се гласува да се изплатят на Общината 349 хил. лв. дивиденти. За решението гласуваха 14 от всичко 22 присъстващи съветника, 8 души се въздържаха.
У присъстващите остана впечатлението, че скорошен прелом в работата по този основен за местната общност въпрос едва ли ще има.
Тодор Попов