Чудото е факт! Станислав Ваклинов игра при велика победа на България над Франция!

България нанесе първа загуба в световните квалификации на медалиста на 3 от последните 4 европейски първенства и шампион на Стария континент през 2013 г. Франция! Преди малко воините на треньора Любомир Минчев изиграха уникален мач в „Арена Ботевград” и сразиха пълния със звезди от най-висока класа състав на „петлите” със 74:68! Играчите в „бяло” играха на върха на възможностите си и зарадваха пълните трибуни на кокетната ботевградска зала. След финалната сирена пък стотици хора нахлуха на паркета и запрегръщаха своите любимци. Зрителите запаметиха завинаги в сърцата си невижданата на баскетболен двубой в последните 10-15 години атмосфера, а освен това взеха и още трофеи във формата на снимки и автографи от родните национали.
„Заради такива мачове си заслужава да играеш баскетбол! Дано накараме младите да мечтаят” – тези думи на капитана Павел Маринов сякаш обрисуват най-добре емоцията и романтиката на тази вълшебна септемврийска вечер в Ботевград.
Иначе „трикольорите” започнаха много силно срещата и в един момент през първата част имаха двуцифрен аванс в резултата. В нейния край и в началото на втората част домакините допуснаха брак в играта си и французите се върнаха в мача. И тук обаче „лъвовете” опровергаха прогнозите. Те се вкопчиха в борба за всяка топка и не допуснаха гостите да вземат по-голяма преднина от 3-4 точки. Така мача вървеше буквално кош за кош, без никой от отборите да успее да осъществи силна точкова серия. Пет минути преди края при резултат 66:66 нашите момчета направиха няколко резултатни нападения и със стабилна игра в защита поведоха със 72:66. Французите изгеждаха шокирани от развоя на двубоя и не съумяваха да извадят достойни за обрат баскетболни аргументи в оставащото време.
Натурализираният американски гард Дий Бост завърши с 5 тройки и стана най-резултатен за България с общо 17 точки. Димитър Димитров също бе във вихъра си и с висока успеваемост при стрелбата записа 16 точки, към които добави по 5 борби и асистенции. Капитанът Павел Маринов отбеляза 13 пункта, а по 9 добавиха Александър Везенков и Божидар Аврамов. Гардът Станимир Маринов блесна със зверска забивка в коша на „петлите” и приключи срещата с 6 точки. Своите моменти имаха още Христо Захариев /2/ и Александър Янев. Много добро включване през второто полувреме направи и самоковецът Станислав Ваклинов. Той отбеляза един кош, а на няколко пъти се пребори за спорни топки и бе фаулиран от противникови състезатели. Впоследствие обаче натрупа лични нарушения и бе изваден след 8 минути в игра от Любомир Минчев, който му е треньор и в тима на „Берое”.
Играчът на „Шарлът Хорнетс” в НБА Никола Батум отбеляза 17 точки за Франция, а по 13 пункта реализираха състезателите на „Барселона” и „Страсбург” Едуин Джаксън и Пол Лакомб. Звездата на редовния финалист в Евролигата ЦСКА /Москва/ Нандо дьо Коло пък бе ограничен до едва 8 точки. 218-сантиметровият център Мустафа Фал имаше дори още по-лош ден и вкара само в две от шестте си хвърляния към коша от фаул линията.
В следващия си мач България гостува на другия изявен фаворит в група К от втория етап на квалификациите за световното първенство в Китай през 2019 г. Русия. Мачът ще се играе в неделя, 16 септември, от 18 ч. в зала „Новатор” в близкия до Москва град Химки.