Атлетика, Други, Новини, Спорт

54 души качиха Мусала на бегом от… Туристическата градина

120 души стартираха от парка в Самоков

Цели 62 ентусиасти от цялата страна се включиха в неделя, на 6 юли, в превърналата се вече в традиция проява Rila run 2014, организирана от сдружение „Маратон 2006” и Община Самоков със съдействието на фирма „Бороспорт”.
54 планински бегачи преминаха успешно 21-километровото трасе от Туристическата градина в града ни през Лаго към бившия лагер „Соколец”, бягаха 2 км по пътя Бели Искър – Боровец, а след това се катериха по писта Ястребец към хижа „Мусала” и едноименния връх.
Първи на Балканския първенец пристигна Александър Василев. Роденият през 1987 г. суператлет измина тежкото трасе за рекордните 2.38.27 ч. Втори остана Филип Драголов /2.41.07 ч./, а трети се нареди Николай Гугински /2.45.21 ч./. 34-и завърши състезателят на клуб „Рилски скиор” Симеон Огнянов /3.40.52 ч./.
Сред участниците имаше и десетина жени. Най-предно класиране от тях завоюва 24-годишната Мая Недялкова от Благоевград, която задмина много от съперниците си от мъжки пол и финишира за 3.01.20 ч., което й отреди призовото 6-о място!
Победителите в отделните категории бяха наградени пред специално рекламно табло и получиха медали, а всички участници заслужиха грамоти от организаторите и сувенири от „Бороспорт”.
Подкрепителните пунктове за смелчаците бяха разположени около лагера „Соколец”, на връх Ястребец, хижа „Мусала” и заслон „Леденото езеро” под самия връх Мусала.
Общо 120 души застанаха рамо до рамо в общ старт в Туристическата градина. 58 от тях обаче нямаха намерение да бягат до Мусала. Те се включиха в инициативата на сдружение „5 км парк БГ”, като пробягаха заедно с планинските бегачи 2.5 км по екопътеката по поречието на Искъра в Лаго, а след това се върнаха до стартовата отсечка.
По време на престоя си в Самоков участниците в нестандартната проява бяха отседнали в хотел „Дилцвет”.

На подкрепителния пункт край хижа „Ястребец”