
Изграждането на прослуватата автомагистрала „Рила“ като че ли пак, след 15-годишно чакане, става актуално. Дали обаче от думи най-сетне ще се премине към дела ще покаже бъдещето.
Според Министерството на регионалното развитие и благоустройството това е най-големият и визионерски проект за Софийска област. Магистралата е важна като свързващо трасе между автомагистралите „Струма“, „Тракия“ и „Хемус“. Става въпрос за участък от около 100 км, проектът за който датира още от първите години на новия век. В бюджета за 2024 г. били предвидени актуализация на идейните проекти за „Рила“, потвърждаване на трасето, извършването на геоложки проучвания и изготвянето на подробен устройствен план, които да поставят началото на практическата дейност по изграждането на този тъй дълго очакван път, който би трябвало и да улесни придвижването от Самоков до съседните градове и специално до столицата.
Всичко това стана ясно на срещата на 25 ноември на бизнеса с местната власт под надслов „Капитал Градове – София-област”. Срещата, организирана от в. „Капитал“, се състоя в столицата, а в нея участва и областният управител Юлиян Леков.
Кметът на Община Самоков Ангел Джоргов изрази надежда на срещата, че ще станат реалност заявените малко по-рано от регионалния министър Андрей Цеков намерения за ремонт и рехабилитация на ключови пътища, свързани с нашия град. В бюджета за следващата година е предвиден основен ремонт на пътя София – Самоков – Костенец на стойност 190 млн. лв. Във връзка с това се очаква обществена поръчка да бъде обявена още през първото тримесечие на 2024 г.

