Краси Анев се размина с медал от световното за 2 секунди

Спортист номер 1 на Самоков за последните две години Красимир Анев влезе на три пъти в топ 10 на световното първенство по летен биатлон, състояло се от 23 до 25 август в олимпийския център „Раубичи” край Минск.
Беларуската столица този път не донесе толкова късмет на Краси, колкото в началото на годината, когато именно тук той стана европейски шампион в индивидуалната надпревара на 20 км.
Шампионатът започна с най-новата дисциплина – супер спринтът на 5 км с 4 стрелби, в който Анев използва четирите си допълнителни патрона, завъртя една наказателна обиколка и завърши на 9-о място. Последва спринтът на 7.5 км, където Краси повали 9 от 10-те мишени и зае 6-ата позиция.
Почетният гражданин на Самоков бе най-близо до медалите в преследването на 10 км в последния ден. Тогава 32-годишният състезател започна с 3 грешки в първите си две стрелби, но впоследствие се справи с останалите 10 мишени при последните две влизания на рубежа. Така Анев излезе трети във виртуалното класиране, но в последните метри до финала бе изпреварен от двама съперници и остана на нищожните 2.6 сек. от място на почетната стълбичка.
Изненадващ шампион стана Мартин Отченаш. Словакът бе със стартов номер 22 и имаше над минута изоставане от лидерите, но свали всичките 20 мишени и направи уникален скок в класирането с 21 позиции. Руснакът Едуард Латипов добави сребърен към досегашните си два бронзови медала, а словенецът Клемен Бауер се окичи и с бронз след второто си място в супер спринта.
Преди това състезаващият се за Южна Корея руснак Тимофей Лапшин стана двукратен световен шампион в спринта и супер спринта, докато сънародникът му Александър Поварницин стигна до среброто в спринта.