Патриарх Даниил отново гостува в Самоков

На 29 март – според православния календар Неделя на света Мария Египетска, софийският митрополит и патриарх български Даниил възглави светата Василиева литургия в самоковския девически манастир „Покров Богородичен“.
В съслужението взеха участие Браницкият епископ Йоан, първи викарий на софийския митрополит, игуменът на Зографския манастир архимандрит Гавриил, архиерейският наместник на Самоковската духовна околия ставрофорен иконом Михаил Колев, иконом Любомир Мишков, ефимерий при самоковския манастир, и други местни духовници.
С песнопения се представи хор „Св. Наум Охридски“ с ръководител д-р Андрей Касабов, изпълняващ длъжността секретар на Софийската света митрополия.
В края на богослужението Негово светейшество припомни житието на св. Мария Египетска и заключи: „Ако с искрено покаяние изповядваме своите грехове, като проявяваме усърдие и се борим със страстите си, то макар те да се връщат отново и ние да допускаме многократно едни и същи грешки, Бог подкрепя желанието ни да се поправим. Ако сме усърдни докрай, Бог ще ни даде избавление от страстите.“
Игумения Херувима благодари на Негово светейшество и му поднесе скромен подарък.
Сред събралите се стотици миряни беше и кметът на Самоковска община Ангел Джоргов, който също изказа благодарност на главата на православната ни църква и изтъкна, че духовното събитие е истински дар за града ни.

Можете да харесате