Групата за здраве към самоковския клуб „Аполон” се изяви в Стара Загора
В този град липите цъфтят напролет и пръскат такъв чуден аромат, че главите се замайват. Неизброимите липови дървета, които са навсякъде, от много години разнасят славата на Стара Загора, но този голям град е известен и със своите прави улици, и със старинните разкопки, при които се откриват истински уникати.
Пристигаме там за провеждането на празник на клубовете за здраве от страната. В тях членуват хора най-вече на достолепна възраст – над 60 години. Главни организатори бяха Българската спортна асоциация „Спорт за всички” с председател Панайот Бончев, местният клуб за масов спорт „Енергетик” с председател Жельо Желев и Община Стара Загора.
Времето този път беше против нас и провали програмата тържественият преглед да се състои на колодрума в града. Със съдействието на председателя на Общинския съвет в Стара Загора Емил Христов обаче неприятната ситуация бързо бе преодоляна и спортистите-ветерани бяха приютени в залата на Профсъюзния дом в града.
При откриването г-н Бончев каза: „Вие всички сте тук, дошли отдалече, преодолели кризата и разстоянията, за да докажете, че за възрастта няма граници и че активното стареене е в основата на нашия живот. Пожелавам ви да сте много, много здрави, за да доказвате още дълги години необходимостта от тази наша дейност!”
Прочетен бе и специален поздрав от Еньо Бояджиев и от гр. Враца към всички в залата – бодри и подмладени спортисти. „Когато между хората има разбирателство и желание за спортуване, ще се стигне и до столетие”, се подчерта в приветствието.
Петко Петков е верен приятел на спортните клубове. От името на Националния съвет на енергетиците и миньорите той се обърна към събралите се: „Вие всички можете да бъдете пример за младите! Нашето сдружение е с цел да се сплотяват всички бивши и настоящи енергетици и миньори, за да спрем разрухата на енергетиката в държавата. Бъдете живи и здрави и дерзайте!”
След тегленето на номерата за участие се уточни броят на спортните клубове, пристигнали в Стара Загора. Стана ясно, че има състезатели от Пловдив /”Лаута”/, Асеновград „Станимака”/, Шумен /„Мадарски конник” и група „Здраве”/, Сандански /”Спартак” и „Здраве”/, Враца /”Вратица”/, Казанлък /”Бели рози”/, София, Симеоново /”Здраве и дълголетие”/ и от други градове в страната.
Самоковският спортен клуб „Аполон” с ръководител Ваня Димитрачкова се появи на сцената трети. 22-те жени с бели анцузи и бели помпони изиграха своите танци много добре.
Гостите от страната бяха поздравени от малките възпитаници на старозагорската ЦДГ № 3 – „Свобода”. „Сладки, гласовити, пъргави – те са нашите последователи”, говореха си за тях всички участници в празника.
С музикални поздрави ни зарадваха младежки фанфарен състав и певческата група „Енергетик”. След техните сърдечни приветствия започнаха със своите ансамблови съчетания да се изявяват групите от Шумен, Сандански, Асеновград, Велинград, Казанлък…
На фона на музиката се развяваха ленти, знамена, обръчи, балони, шалчета – едни чудесни аксесоари към танците на тези възрастни хора с млади сърца.
Всички групи получиха грамоти и юбилейни значки.
Телевизията на Стара Загора пък направи интервю с Ваня Димитрачкова, която сподели мисли за дейността на нашия клуб, за победите и за нещата, които пречат, за да се постигнат още по-добри постижения, за бъдещето на тези прекрасни спортни клубове.
Димитрина Божилова


+ There are no comments
Add yours