Фирмите ще бъдат обложени с 1 промил /1 на 1000/ от данъчната оценка на имота си под формата на данък недвижими имоти, популярен като данък сгради. Гражданите ще плащат, както беше и тази година, повече – 1.4 промила. Налогът за бизнеса се увеличава в сравнение с тази година – от 0.8 на 1 промил, но пак остава доста под утвърдения норматив за граждани.
Предложението на кмета Владимир Георгиев – граждани и фирми да плащат еднакъв данък – по 1.4 промила, не получи достатъчно подкрепа на общинската сесия на 22 декември. Депутатите от ГЕРБ, ДПС-Евророма, ЛИДЕР, БСД и „Бъдеще за Самоков” отново формираха мнозинство, което утвърди, въз основа на предложение на съветничката от „Бъдеще за Самоков” Светлана Атанасова, показатели от 1.4 и 1 промила съответно за граждани и за фирми. Това становище бе прието със 17 гласа „за”, 6 „против” и 6 –„въздържал се”.
Съветниците от 5-те политически сили, за които става въпрос по-горе, са 17, колегите им от БСП – 7, а местните депутати от “Самоковци за Самоков” – 5.
Кметът Георгиев формулира в началото предложението си за еднакви показатели на данъка с необходимостта граждани и бизнес да бъдат равнопоставени и да се осигурят по този начин повече средства за благоустрояване и други инвестиции, още повече, че има инфлация, цените на строителните материали растат и пр. Общинският съветник от БСП инж. Христо Ярловски цитира и данни за десетки общини в страната, от които се вижда, че при тях данък сгради за фирмите е доста по-висок от предлагания за нашата община.
Валентин Милушев от ГЕРБ контрира, че не е редно да се правят сравнения с други общини, тъй като всяка община има своя стратегия, а и данъчната оценка междувременно е скочила три пъти.
Съветници обаче бяха категорични, че последното не е вярно.
Г-н Милушев каза още, че парите за инвестиции ще дойдат не толкова от разликата в данък сгради, колкото от проекти с външно финансиране. Кметът Георгиев отговори, че и за подготовката на тези проекти са нужни средства, а освен това общината обикновено участва в тях и със собствено съфинансиране. В много общини в страната бизнесът дори плаща значително по-висок данък сгради от гражданите.
Обяснявайки отрицателния си вот, Силвия Стойчева от БСП постави въпрос дали Светлана Атанасова, дала приетото предложение, не е в ситуация в конфликт на интереси, след като освен общински съветник е и шеф на един от най-големите хотели в Боровец.
Съветникът от „Самоковци за Самоков” инж. Петър Георгиев изтъкна, че за него като ръководител на фирма е изгодно приетото предложение, но той като общински съветник смята, че бизнесът трябва да помага повече на общината. Иначе как ще привличаме инвестиции, възкликна Георгиев.

+ There are no comments
Add yours